אימאלה חוגים לאימהות לאחר לידה בראשון לציון,

אימאל'ה- בית לאימהות לאחר לידה בראשון לציון

הרבה אימהות שואלות אותי מה עדיף? משפחתון או מטפלת? גן עם תינוקייה או גן משולב?
מה יותר טוב גן פרטי או גן בפיקוח?
 
התשובה שלי היא תמיד שאין בחירה אחת שטובה יותר מהשנייה, כל תינוק הוא אחר ויש לו ולמשפחתו צרכים אחרים, כל אימא היא אחרת ורואה דברים בצורה שונה וגם הדברים שחשובים לה הם שונים.. ולכן מסגרת אחת יכולה להתאים מאוד לאחת ולאחרת לא..
 
בנוסף, שאת מתחילה לחפש מסגרת חשוב לעשות חשיבה קצרה על מהי תפיסת העולם שלך לגבי מסגרות, ונכון שרק עכשיו התחלת לחפש ועוד לא גיבשת השקפת עולם אבל נסי לענות לעצמך על מספר שאלות פשוטות:
 
מה יותר חשוב עבורך?
 
©    יחס של 1 ל-1 והיענות מיידית לצרכים
 
©    למידה חברתית וצפייה המקדמת למידה
 
©    הקנית מיומנויות חברתיות
 
©    שיקול כלכלי
 
©    פעילות הגן בחופשים ושעות פעילות במשך השבוע
 
©    גן דובר אנגלית/רוסית.. גן בעל השקפת עולם ייחודית: טבעוני, אנתרופוסופי..
 
סקירה קצרה לגבי האפשרויות הקיימות..
 

מטפלת- אצלך בבית או אצלה? לבד או עם ילד נוסף? יתרון-טיפול צמוד, יחס אישי, היענות מוחלטת לצרכים, היכרות אישית מאוד עם האהבות, ההתנהגויות והצרכים של התינוק, חשיפה פחותה למחלות. חיסרון-חשיפה פחותה לילדים נוספים, לפעילות או גירויים, יתכן קושי בהכנסה למסגרת בגיל מאוחר יותר, חשיפה פחותה למחלות וחיידקים יכולה לגרום לעודף מחלות עם הכניסה למסגרת גדולה, מחיר גבוה לחודש לעומת מחיר חודשי לגן
 

משפחתון- מספר ילדים הנמצאים בבית עם מטפלת אחת או יותר.  יתרון- יחס שברובו הוא אישי, הסתגלות קלה של הילד למקום ולמטפלת בזכות המסגרת המצומצמת (קל ליצור חיבור מהיר יותר לדמות חדשה אחת/שתיים במקום למספר גדול של דמויות חדשות), חשיפה לעוד ילדים, בדרך כלל בישול ביתי או בישול שמותאם לצרכי הילדים הנמצאים. חסרון- היעדר פיקוח, מחירים יכולים להיות גבוהים יותר מהגנים הפרטיים אך לא גבוהים ממטפלת אישית.
 

גן פרטי- גן השייך לאיגוד הגנים הפרטיים או גן פרטי המנוהל על ידי גננת עצמאית, בדר"כ בגילאים הצעירים הגן מחולק לפי קבוצות גיל: קטנים ובוגרים. יש גם גנים פרטיים לגילאים הקטנים בהם אין הפרדה גילאית. יתרון- אם הגן שייך לאיגוד קיים פיקוח על הנעשה בגן לפי הסטנדרטים המקובלים. חסרון- אין חובת הצטרפות לאיגוד הגנים הפרטיים, יכול להיות גן פרטי, שגם גובה המון כסף וגם אין אף אחד שמפקח על ההתנהלות החינוכית והכלכלית
 

תינוקייה בתוך גן- מספר רב של תינוקות החל מגיל 3 חודשים עד 10 חודשים/שנה עם מספר סייעות - בדרך כלל עם יחס של סייעת אחת לחמישה תינוקות. יתרון-יש חשיפה להרבה ילדים כבר מגיל מאוד קטן, ובנוסף אם תהיי מרוצה מהתנהלות הגן, תוכלי להשאיר שם את הילד לפחות לעוד כשנתיים ובכך להימנע מחיפוש ושינוי מסגרת חדשה בפרק הזמן הזה.
 

גן משולב- כל קבוצות הגיל יחד, שוב מספר גדול של ילדים, חסרון מבחינת מחלות, יתרון מבחינת הלמידה החברתית.
 
כמובן שאין טוב יותר ממראה עיניים ומתחושת בטן.. גן יכול להיות מאוד מומלץ אבל יעביר תחושה שונה לכל אימא לכן חשוב להגיע לגן למרות ההמלצות.. להקשיב. להקשיב לצוות.. להקשיב לילדים.. לנסות להרגיש את האווירה. מה תחושת הבטן הראשונית שקיבלת ברגע שנכנסת? לדבר עם הגננת והצוות ולהרגיש אותן.. נסי לתאר לעצמך איזה תחושה הייתה לך בזמן השיחה? האם הגננת נראית לך כמישהי שאפשר לנהל איתה שיחה פתוחה וכנה? לבקש בקשות? להעביר ביקורת?
 
שאלות נוספות שחשוב להתייחס אליהן:
 
1.חשוב לבדוק גם על שאר המטפלות.. מי הן? מה ההכשרה שלהן? כמה זמן הן עובדות במקום? האם עברו הכשרה לעזרה ראשונה לתינוקות? אם חדשות האם עבדו עם ילדים קודם? נסי להבין את הגישה של מנהלת הגן כלפי הגננות והמטפלות.. איך היא מתארת אותן? איך היא מתייחסת אליהן? סביר להניח שיהיה קשר בין היחס שהיא נותנת לגננות והיחס שהיא נותנת לילדים.. תחלופה מהירה של חברות צוות יכולה גם להעיד על יחס לא טוב מצד המנהלת, אווירה לא נעימה בגן..
 
2. מה קורה במקרה של מחלות.. מתי נשארים בבית? באיזה מצבים אפשר להגיע? אסור להגיע? (דלקות עיניים, דלקות אוזניים, שלשולים, חום, בזמן מתן תרופות כלשהן) מה הגננות מוכנות להכיל: לשים טיפות עיניים/אוזניים/ משחה מיוחדת לטוסיק, סירופ לשיעול.. כל גננת והכללים שלה, חשוב לדעת מראש. (על פי הנחיות משרד הבריאות אסור לגננות או לצוות מטפל בגן לתת כל סוג של תרופה לתינוק. יש גננות שמחתימות על אישור לתת אקמול במקרה של חום עד שההורה מגיע..)
 
3. חשוב לדעת מהו סדר היום בגן. מתי משחקים? מתי ישנים ואיפה? תמיד עדיף שתהיה הפרדה בין אזור השינה ואזור המשחק, על מנת שהילד יוכל באמת להתכנס בתוך עצמו ולקבל את האווירה המתאימה לשינה. איך נרדמים? איך קמים? ומה קורה עם ילד שלא מצליח לישון? מתי אוכלים ואיך? האם יש זמנים קבועים להחלפת חיתולים או שמחליפים לכל ילד על פי הצורך? חשוב גם כדי לבדוק שיש סדר ושהדברים ידועים מראש וגם כדי שיהיה סינכרון כלשהו עם המתרחש בבית
 
4. האם המבנה בטיחותי? האם תינוק יכול לזחול שם בחופשיות מבלי להיפגע? בהזדמנות זאת כדי לשאול האם גם בזמן המשחק החופשי כל הגננות בהשגחה על כל הילדים? או רק חלק וחלק בהפסקה? האם יש מספר תקני של גננות ביחס לתינוקות? ומי משגיח בזמני השינה?
 
5. כיצד מחממים בחורף ומקררים בקיץ? אם יש רחבה חיצונית האם היא מוצלת? האם במהלך היום הילדים נמצאים על הרצפה? שטיח? מזרוני פעילות? PVC?
 
6. חשוב לשים לב מה רמת הניקיון בגן? בהתאם כמובן לשעה של היום בו הגעת.. מותר להציץ במטבח ולראות מה מצבו? להציץ בשירותים ולראות האם נקי? מותר גם לשאול.. מי מנקה? מתי? באיזה חומרים משתמשים? אצל הגדולים- האם יש הקפדה על שטיפת ידיים? והקפדה על חיטוי הידיים לאחר החלפת חיתול..
 
גם אחרי שבחרת מסגרת חשוב להבין שהכול בר שינוי.. תני לקטנטן וגם לעצמך הזדמנות לחוות את המקום, את הצוות ואת האווירה, לוקח זמן להתרגל למקום חדש וצריך להיות סבלניים. תוכלי לבקש מהגננת להיות יחד עם הקטנטן בהסתגלות, במטרה לראות איך הוא מגיב לצוות, לשאר הילדים ואז בהדרגה להשאיר אותו ולראות את התגובה (גם שלו  וגם שלך..)
 
אם לאחר תקופת זמן הגיונית עדיין מרגיש לך לא נכון, לא מתאים, מוקדם מידי בשבילו או בשבילך.. תמיד תוכלי להוציא אותו מהמסגרת ולחפש מקום אחר..
 
נכון שעדיף לקטנטן קביעות אך גם מצד שני עדיף לו אימא רגועה ומקום שנעים להיות בו במהלך היום, גם אם ייקח קצת זמן למצוא את המקום הזה.. ולכן, חשוב תמיד להיות עם היד על הדופק.
 
 על מנת שתוכלי להיות רגועה ונינוחה יותר עם בחירתך, מובאים כאן לידיעתכן מספר סימנים היכולים לעזור לך לדעת האם לתינוק טוב במסגרת והאם היא באמת מתאימה לו. המידע הבא נכתב בשיתוף עם מנחת הורים העוסקת בקריאת שפת גוף התינוק וזיהוי סימנים מוקדמים למגוון תהליכים העוברים עליו במהלך השנתיים הראשונות לחייו.
 
לילדים עד גיל שנתיים אין עדיין יכולת להפגין כלפיכם מניפולציה אמיתית כי המערכת הפיזיולוגית שלהם עדיין אינה בשלה לכך. כל רצון שהם מפגינים כלפינו הוא למעשה מושתת על צורך. תינוק שמקבל מענה לצרכיו או לא, יפגין זאת בשפת הגוף שלו – יתקשר לסובבים אותו מה הוא צריך. תינוק שמבינים אותו הוא תינוק בטוח בעצמו.
 
ברגע שהמסגרת אינה מתאימה לתינוק, מכל סיבה שהיא ואת מכירה וערנית לתקשורת אותה מפעיל התינוק, תוכלי לאתר זאת ביתר קלות לאור שינוי בהבעת הסימנים וכן שינוי ההתנהגות עם הופעת הסימן. לדוגמא:
 
אם כל סוג של בכי מגיע ישר ובמהירות – הדבר עלול לאותת כי צרכיו של התינוק אינם נענים באופן מיטבי במהלך היום יום, ולכן הוא חש צורך להפעיל "תותחים כבדים" (קרי בכי או כל התנהגות מושכת תשומת לב אחרת) על מנת לזכות בתשומת לב ובמענה על צרכיו.
אם חלה רגרסיה בסימנים להתרוקנות/שינה – אם ילד שנגמל מפספס הרבה פתאום או מביע סימנים אקוטיים לעייפות יתר לעיתים תכופות
רגרסיה בשינה במהלך הלילה – התעוררויות מרובות, קושי בהרדמות, הרדמות ארוכות ומלאות בהתנגדות עשויות להעיד על נוכחות גבוהה של הורמון האדרנלין שנצבר במהלך היום (יכול להיגרם גם ממצבי סטרס). ברגע שרגרסיה כזו אינה חולפת כעבור כמה שבועות, כדאי להתבונן ולבחון לעומק את ההתנהלות במהלך היום
חוסר תאבון ובמקרים קיצוניים יותר, ירידה במשקל עשויים להעיד על קושי רגשי שהתינוק חווה
מחלות חוזרות לעיתים תכופות. זה נכון שמערכת החיסון מסתגלת לכניסה למסגרת כי הגוף נחשף לעוד וירוסים, חיידקים ואנטיגנים נוספים שהגוף אינו מכיר, אבל אם הילד חולה לעיתים תכופות מאוד לתקופה מאוד ארוכה, ובד"כ בשילוב של סעיפים נוספים - כדאי לבחון את הנושא לעומק
בכי רב בפרידה מכם בכל בוקר ולעיתים גם כשאתם מגיעים לאסוף אותו. בכי שמעיד על הצורך בלפרוק מתח, חוויות, לחצים וקשיים. חשוב להכיל את הבכי, לתת לו מקום ואם הוא מתמשך לתקופה ארוכה לבחון את המקור שלו ולקחת בחשבון שייתכן כי הוא זקוק למשהו שאינו מקבל מענה
תחושת בטן!!!!! פשוט מרגישים. אם יש ספק- אין ספק! סמכו על עצמכם! יש לכם את הרדארים הכי טובים לדעת מה הילד שלכם צריך בכל רגע נתון
ההרגשה כי המסגרת לא טובה לקטנטן יכולה לנבוע משילוב של גורמים רבים, במקרה של תחושת בטן חזקה, אל תוותרי, נסי להבין את מקור התנהגויות שאת מזהה כחריגות במהלך הימים בהם הקטנטן משתלב במסגרת. נסי להימנע מלפתור כל בכי ב- "זו חרדת נטישה, הוא יתגבר", "הוא נידבק אליי רק מתוך געגוע זה תכף יעבור" ונסי באמת להכיל כל קושי של הקטנטן ולהבין ממה הוא נובע.
 
*יש להוסיף שיכול להיות אחוז קטן של ילדים שלא יראו סימנים כמצוין כאן, ולכן תמיד כדאי וחשוב להגיע לגן או לבדוק את המטפלת מדי פעם גם בשעות לא שגרתיות.
 
**חשוב לציין שהנכתב אינו משקף את השקפת עולמי על דרך אחת או אחרת, ולא נכתב במטרה לשכנע שדרך אחת עדיפה על אחרת. הדברים נכתבו בניסיון להציג את מגוון האפשרויות הקיימות, במטרה לחשוף אימהות חדשות לאפשרויות הקיימות עבורן.
 
אשמח כמובן להערות ..תוספות.. תגובות לגבי הכתוב.
 
***נכתב בשיתוף שני צייג- מדריכת הורים באמצעות קריאת שפת גוף התינוק

איך לבחור גן חדש?

 
052-2233774  האוניה 39,נווה-ים,ראשל"צ     shani.vilten@gmail.com
בשיתוף פעולה עם מרכז רימון - מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה