אימאלה חוגים לאימהות לאחר לידה בראשון לציון,

אימאל'ה- בית לאימהות לאחר לידה בראשון לציון

אני לפני 5 שנים, אימא טרייה לתינוק מתוק: "מה עושים עם תינוק בן שנה בבית במשך שבועיים??"
אני לפני 3 שנים, אימא כבר לא כל כך טרייה לשני קטנטנים, האחד בן  שלוש  והשני בן שנה: "מה עושים עם תינוק בן שבעה חודשים ואחיו בן שנתיים וחצי בבית במשך שבועיים??"
אני לפני יומיים, אימא ל- 3 (2 נינג'ות בני 6 ו-4 ונסיכה נינג'ה בת שנתיים): "מה אני אעשה עם כל הנינג'ות האלו שגידלתי בבית במשך שבועיים??"
 
החופש הגדול, שבועיים שלמים!! אימת האימהות (לא רוצה לחשוב בכלל על גודל האימה שהחופש הגדול יהיה בן חודשיים ולא "רק" שבועיים..)
מתחילת יולי אני כבר בלחץ.. מה יהיה? מה נעשה? איך אסתדר עם שלושתם לבד מבלי להשתגע? איך נצליח לשמור על שיגרה? ומה עם לישון צהריים?!?
 
כיוון שאני חולת שליטה, צריכה שהכל יהיה מסודר ומאורגן מראש, צריכה להתכונן..להכין את עצמי, להכין את הילדים..משתפת אתכם במספר הכנות שסיגלתי לעצמי בתחילת כל חופש גדול שעוזרות לי לעבור אותו עם קצת פחות קושי..אני יודעת שמהצד זה יכול להיראות כמו חמ"ל לפני הקרב (ולפעמים ככה זה באמת מרגיש..) אבל גם עוזר!
 
אז איך נערכים לשבועיים שלמים עם שלושה קטנטנים בבית??
 
1. מכינים לוח תכנון יומי- מעבר ללו"ז המפורט עד רמת מה נאכל בכל יום.. (ועליו ארחיב בסעיף הבא) פיתחתי עם הילדים מסורת של בניית לו"ז יומי. סדר יום הוא דבר שמאוד חשוב לי, עוזר לי להירגע ולהיות בשליטה טובה יותר על היום. גם הילדים לימדו אותי שסדר עושה להם טוב (מעניין מאיפה הם למדו את זה..?) וחייבים תמיד לדעת מה עושים עכשיו? ומה נעשה כשנסיים? ומה נעשה אחרי שאבא יבוא?
במסגרת המסורת של בניית הלו"ז,  ביום שבת שלפני תחילת החופש אנחנו מכינים לוח תכנון יומי (רק הפעילות הזאת מעבירה יום שבת שלם..) קונים פוליגל גדול, כל שנה בצבע אחר, שעומד במקום מרכזי מאוד בבית. עליו מדביקים תמונות של הפעילויות הקבועות ביום. למשל: קמים..רואים טלויזיה..ארוחת בוקר.. אחרי הארוחה משחקים בחוץ. אין טלויזיה. משחקים בפנים (או זמן עם חברים, פעילות בחוץ..גימבורי..) הכלל הוא שתמיד חוזרים בצהריים הביתה! מקלחות.. ארוחת צהריים.. אימא הולכת לנוח. ילדים רואים סרט (כן, גם המנוחה של אימא בלו"ז..) אבא חוזר.. הולכים לגינה..
החלק השני של יום התכנון מוקדש לצילומים, אפשר גם רק לכתוב.. (הצילומים מיועדים לקטנים שלא יודעים לקרוא עדין..) אפשר גםלהוריד תמונות מהאינטרנט אבל חלק מהחוויה היא שהם מסתובבים בבית ומצלמים את עצמם  במקומות הטבעיים שלהם: צילום שלהם אותם אוכלים ארוחת בוקר, מתקלחים, משחקים בחוץ, צילום תמונות של המשחקים בבית.. צילום שלהם בזמן ארוחת צהריים..ערב.. התמונה המבוימת הקבועה של אבא חוזר הביתה מהעבודה.. וכך את כל שאר הפעילויות עד שהולכים לישון בערב (אנחנו כוללים גם תמונות של צחצוח שיניים.. סיפור לילה טוב.. כל אחד ושיגרת היום שלו) המטרה בתמונות היא שהילדים יוכלו להסתכל בלוח ולדעת מה  הולך לקרות עכשיו..לגדולים יותר אפשר גם להכניס שעון.. או פשוט להוסיף ציור של שמש ליום וירח ללילה. תכלס, אם אתם חולי שליטה כמוני, שגרת היום לא ממש משתנה ואפשר למחזר את הלוח כל שנה ולהוציא אותו מחדש כל חופש גדול.. אבל למי שחשוב לתכנן את החופש בטח חשוב לתכנן גם את שבת וזאת דרך נהדרת להעביר את השבת: גם בגזירה, גם בהדבקה, גם בקישוטים, גם בצילומים ברחבי הבית..
 
2. לוח תכנון שבועי - תכנון מראש מה עושים במהלך כל יום במשך השבוע.. גם את הלוח הזה אני עושה עם הילדים. איך? מדפיסה לוח חודשי של אוגוסט.. באסיפה משפחתית שמיועדת לחופש הגדול אנחנו עושים יחד רשימה של כל הדברים שבא לנו לעשות בחופש: סרט, תערוכת דינוזאורים, תערוכת כרישים, בית מלון, לישון אצל סבתא.. גימבורי עם חברים ועוד ועוד ועוד.. ומתחילים לשבץ במשבצות הלבנות  הריקות שמתמלאות מהר מאוד בשלל פעילויות שהילדים הציעו..כמובן שאני מכוונת ומנתבת את הדיון: שלא יהיה שבוע עמוס מידי בפעילויות בחוץ, ולא יותר מידי ימים רצוף בבית. שתהיה לפחות פעילות אחד בכל שבוע שאהובה על ילד אחד במיוחד..פעילות אחת לפחות שגם אבא מצטרף.. וגם כמובן ימים בלי תכנון (למרות שלפי סעיף 1 גם הלא מתוכנן הוא מתוכנן..) אבל בגדול המטרה היא ללמד אותם "להיות" להעביר את הזמן בבית ללא הפעלה מיוחדת שדורשת לצאת מהבית או לבזבז כסף.. את הלוח תולים על המקרר או במקום מרכזי אחר בבית שהילדים יוכלו לראות.. אם הילדים קטנים ולא יודעים לקרוא עדיין אפשר להדפיס תמונות של כל פעילות (למשל תמונה של דינוזאור.. של כריש.. אם יודעים לאיזה סרט נלך תמונה של הסרט.. של סבתא וכו'..)
 
3. קייטנת הורים - לא המצאתי פה את הגלגל, בטוחה שהורים רבים עושים את זה פשוט מחוסר ברירה, או חוסר ימי חופש מהעבודה.. יום בשבוע ילד אחד מארח אצלו 3 או 4 חברים. לא צריכה להיות הפעלה מיוחדת, אפשר גם רק לקחת אותם לגינה הציבורית ולתת להם לרוץ ולשחק יחד. להורה המארח יתכנו 3 שעות מאתגרות (או אולי גם קלילות אם כולם משחקים יפה יחד ומעסיקים אחד את השני) וגם אם לא בעוד מספר ימים גם לו יהיו כמה שעות של שקט בבית..
 
מאחלת לעצמי ולכולם חופש רגוע, שיעבור מהר ושנחזור במהירות לשיגרה! (וכמה ימים לאחר מכן מגיעים החגים והכל מהתחלה..)
 
מצרפת לוח תכנון שבועי לדוגמא משנה שעברה.

מה עושים עם 3 קטנטנים בחופש הגדול..

 
052-2233774  האוניה 39,נווה-ים,ראשל"צ     shani.vilten@gmail.com
בשיתוף פעולה עם מרכז רימון - מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה